Základna
 · Information
 · Roster
 · Medals
 · Weapons
 · Ranks
 · Enlistment


VV Only!

 · Drill Report
 · Administration
Naše základna
Na tomto webu naleznete informace ohledně zařazení, hodnostech a větších akcích. 

Zájemci o zařazení se můžou hlásit přes náborový formulář nebo se informovat na domovském webu btkclan.cz

 Becoming a Ozbrojené složky 
You need to decide right now that you are 100% sure you want to join this unit before you fill out your enlistment papers. If you are not 100% sure that this is the unit for you, then by all means ask as many questions as you need to. Our soldiers and officers will be more than happy to assist you in any way possible. Once you make your decision, we expect you to stick with it. Commitment is the most important thing in the Váleční Veteráni. If this is indeed what you are looking for and you believe that you have what it takes to become a Váleční Veteráni, then your next step is Basic Combat Training or BCT. BCT is conducted under proven tactics by experienced Drill Sergeants and is the crucible in which all soldiers are forged into lethal warriors; where a soldier's character is sharpened into the true grit of honor and integrity. It is here where you will have to prove that you have what it takes. Your assignment in BCT will last for five weeks, and here's what you can expect:
  • You will undergo rigorous training on individual skills and team coordination.
  • You will undergo Close Order Rifle Drill (CORD) training until your skill with your weapon is second nature.
  • You will be taught the chain of command, rules and regulations, and how to act like a soldier on and off the battlefield
  • You will learn to love your Drill Sergeant like your mother, and how to take care of your fellow squad mates like the brothers that they will become.
It takes effort on your part to be a member of the Váleční Veteráni. We are a unit of principles and of honor. We do not accept everyone, and only the soldiers that are the true epitome of our expectations will wear the VV tag. Your tenure in BCT is your defining moment. It is the time that you show us that you are indeed Váleční Veteráni material. Are you prepared to take on the task of becoming a Ozbrojené složky? Then step up and fill out your enlistment papers today! Our recruiters are standing by to assist you in any way. Thank you for your interest, and good luck!
Recruitment

Váleční Veteráni Enlistment FormAre you ready to become a Ozbrojené složky?
Are you are looking for a serious realism unit, dedicated to emulating actual tactics used in World War Two?
Do you believe that character and values are among the most important traits to look for in a unit, regardless of personal skill?
Are you looking for an atmosphere that will take you back to 1940’s Europe, both in game and in our forums?
Are you willing to have fun?
Then the VV is for you!
Please provide the following contact information:
Please provide your real name:
Please provide your Call of Duty name:
Please provide your Xfire name: (Xfire required)
Primary weapon of choice:
Have you ever been in a realism unit before: Yes No
Why do you play Call of Duty?
What skill,talent or other item will you bring to the unit?
Any additional comments or things we should know?
Are you willing to wear the VV tag after your name at all times?: Yes No

Please note that applying does not mean you are in the VV. You'll be watched closely on the forum and in game on our server for a length of time. Stay active on the server and on the forums (cant stress this enough). If you display the dedication, commitment, maturity, and will uphold the honor of the Váleční Veteráni, then after this trial period will you be given your draft notice and recruited. Skill alone does not determine admittance, as attitude plays a big part in the decision as well. Please visit our forums and post this same information in the Recruitment forums.This way your enlistment is tracked in two different places and will not get lost. Welcome to the Váleční Veteráni Forums

Good luck Soldier!!

BTK

BTK Tým

tabs-razorKlan BTK - BORN TO KILL byl založen na počátku roku 2009. A prvotním podnětem byl rozdílný přistup hraní tehdy hry Armed Assault. Primárním cílem bylo se zdokonalovat v co nejreálnějším způsobu hraní a to platí dodnes. Od všech hráčů vyžadujeme disciplinu, serioznost a hlavně týmovou práci. Pro nerozvážné akce na vlasti pěst u nás není místo. Naším hlavním cíle je týmová hra a neustále zdokonalováni se v co nejrealističtejším hraním.

Svět

Chernarus

arma2-world225 km2 území zpracovaného podle reálných geografických dat, 1 millión 3D objektů, 350 kilometrů cest, 50 měst a vesnic, 2 přehrady a četná jezírka a rybníky, Některé vrcholy dosahují nadmořské výšky přes 700 m, Téměř 100km2 lesů, Městské oblasti mají přístavy, továrny, Vojenské základny, spolu s velkým letištěm, Orientaci v krajině napomáhají rozcestníky a ukazatele s odpovídajícími vzdálenostmi. Civilní obyvatelé a zvěř ve volné přírodě.

Válka

Válka

tabs-storyVálka doprovází lidstvo od začátku jeho existence a stejně jako se vyvíjela lidská kultura a výrobní možnosti, vyvíjela se i válka a její vedení. Na začátku proti sobě stáli nevyzbrojení členi jednotlivých tlup, následovalo postupné vyzbrojování pěšáků a jejich organizace do větších celků. Ve starověku v Mezoptámii byla doložena první stálá armáda, která měla za úkol udržování státní moci, obranu před nájezdníky a její rozšiřování do okolí. Díky pečlivé výzbroji a uspořádání se brzy stala velmi účinnou silou, která dokázala bránit říši.

Boj

Boj

features_mi24Bojujeme s co největším důrazem na realitu. Vycházíme z armádních taktik a snažíme se, aby hra byla co nejvíc podobná fungování skutečných jednotek a jejich postupů. Nenajdete u nás mise typu warfare a jim podobné. Hrajeme zásadně Coop nebo TvT na obtížnost expert, nečekejte tedy žádný 3d pohled ani mířidla. Samozřejmě si někdy nějaký ten DM nebo CTF na zahřátí zahrajeme, nicméně to nemá dlouhého trvání. Máme k dispozici vlastní server který je volné přístupný pro veřejnost, kromě takzvaných speciálních misi na které se účast hlásí předem.

Vybavení

Vybavení

features_simNáš server běží s modem ACE. Tento mod přidává do hry ARMA II velké množství dalších zbraní a jejich modifikaci. Zásadně upravuje většinu zbraní a techniky, aby se více přibližovali reálným předlohám a přidává reálnější fungování a nastavování těchto zbraní. Díky ACE se naše hra mnohem více přibližuje reálným konfliktům.You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.02 Seconds
PHP-Nuke